E-paragony nowością w sklepach?

E-paragony nowością w sklepach?

Elements envato

Czy e-paragony są odpowiedzią na rosnące zużycie papieru czy tylko sposobem na wyciągnięcie niektórych danych?

Współpraca Barclays z fintechem Flux to dość nowa sprawa. Dzięki temu otrzyma dostęp do e-paragonów dla klientów, którzy zapłacą kartą debetową!

E-paragon: moda czy rozwiązanie

Klienci Barclays, płacąc kartą debetową (np. w H&M) otrzymają paragon do wglądu w aplikacji banku. Nie jest to aż taka nowość, bowiem w Polsce istnieje taka sama możliwość. Elektroniczne paragony są dostępne między innymi dla klientów PKO Banku Polskiego.  

Może być to korzystne przy analizach danych, a także monetyzacji rozwiązań, jak PFM.

Zatrważająca bezużyteczność paragonów

Krokiem, które na pewno popchnęły banki do tego typu rozwiązań, jest fakt marnowania papieru w ogromnych ilościach. Ile paragonów rzeczywiście zdarzyło Ci się wziąć do domu i zachować? Ile z nich wyrzuciłeś po sprawdzeniu albo nawet od razu po wzięciu go do ręki? Są osoby, które nawet ich nie biorą, więc z kasy lądują prosto w koszu. Idealnym rozwiązaniem jest więc dostęp do e-paragonu, który, nawet, jeśli się nie przyda, pozostanie do wglądu wyłącznie w aplikacji, nie zaśmiecając tym samym naszej planety.

Zmiana w maju 2021 roku

Nasz rząd myśli o tym, by na stałe zrezygnować z papierowych paragonów w Polsce. E-paragony miałyby obowiązywać od 1 maja 2021, od kiedy to sprzedawcy byliby całkowicie zwolnieni z drukowania tradycyjnych paragonów. Będzie to wyglądało jednak trochę inaczej: taki e-paragon zostanie przesłany na adres e-mail lub komórkę klienta. Wystawienie go odbędzie się tylko za zgodą klienta! Istnieje jednak możliwość wydrukowania papierowej wersji: tylko takiej, lub też obu jednocześnie.

Wątpliwości: kasy fiskalne i RODO

Pomysł wprowadzenia nowego rozwiązania budzi wiele wątpliwości. Chociaż przepisy mają wejść w życie 1 maja obecnego roku, to jednak na e-paragony być może trzeba będzie poczekać znacznie dłużej. Obecne kasy fiskalne nie mają przecież możliwości przesłania elektronicznej wersji dowodu zakupu. Drugie pytanie wiąże się z ustawą RODO: jak ochronić dane osobowe klienta, który za każdym razem będzie musiał podać numer telefonu lub adres e-mail?

Co myślisz o takim pomyśle? To dobra oszczędność papieru czy niepotrzebne zmiany?

ZTE znów stanie przed sądem. Firmie postawiono poważne zarzuty ZTE znów stanie przed sądem. F...

Chiński koncern ZTE ponownie stanie przed amerykańskim sądem...

Wojna w Ukrainie. Producenci elektryków podnoszą ceny swoich pojazdów Wojna w Ukrainie. Producenci e...

Rosnące ceny surowców z pewnością mogą opóźnić harmonogram d...

Powiązane