uaetamilweb
Czym jest system bankowy? Jakie są jego funkcje, zadania lub rodzaje? Wszystkiego dowiecie się w tym artykule.
uaetamilweb
Czym jest system bankowy? Jakie są jego funkcje, zadania lub rodzaje? Wszystkiego dowiecie się w tym artykule.
System bankowy to całokształt różnorodnych i niezależnych instytucji bankowych wraz z normami regulującymi ich wzajemne powiązania i stosunki z otoczeniem. Celem systemu jest gromadzenie środków pieniężnych,udzielanie kredytów i prowadzenie rozliczeń pieniężnych. Można go w Polsce podzielić na dwa poziomy:
Funkcje systemu bankowego:
Banki są przedsiębiorstwami, które prowadzą działalność mającą na celu dostarczanie usług finansowych do jednostek gospodarczych i osób fizycznych. Przyjmują depozyty, udzielają kredytów, obsługują podmioty gospodarcze w obrocie papierami wartościowymi.
Zadania systemu bankowego:
Rodzaje banków w systemie bankowym:
Rodzaje banków ze względu na prawną formę działalności:
(fot. f5)
Bank centralny to instytucja reprezentująca interes publiczno-narodowy oraz państwowo-narodowy. Banki centralne to np.: NBP (Narodowy Bank Polski) lub ESBC (Europejski System Banków Centralnych).
Bank centralny jest nazywany również bankiem:
Narodowy Bank Polski (NBP) - wypełnia zadania określone w konstytucji RP ustawie o Narodowym Banku Polskim i ustawie "Prawo bankowe". Wymienione akty prawne gwarantują niezależność NBP od innych organów państwa. Podstawowym zadaniem tego banku jest utrzymanie stabilnego poziomu cen, natomiast celem jest dbałość o stabilności systemu finansowego, które gwarantuje płynność, sprawność i bezpieczeństwo systemu płatniczego.
Obszary działalności NBP:
Instrumenty NBP:
Polityka pieniężna NBP:
Transakcje operacji otwartego rynku:
Rezerwa obowiązkowa - bank centralny nakłada na banki obowiązek utrzymywania rezerwy obowiązkowej. Rezerwa ma na celu łagodzenie wpływu bieżącej zmiany płynności sektora bankowego na stopy procentowe na rynku międzynarodowym. Służy również ograniczeniu nadpłynności banków.
Operacje depozytowo-kredytowe - służą stabilizowaniu płynności finansowej na rynku międzynarodowym poprzez ograniczenie wahań stóp procentowych. Są one prowadzone z inicjatywy banków komercyjnych.
Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!
Komentarze