Bloomberg
Własna waluta? Czemu nie! Bank Rezerw Indii już od dłuższego czasu pracuje nad wdrożeniem CBDC, indywidualnej waluty, która ma stanąć naprzeciw niestabilnym, prywatnym kryptowalutom.
Bloomberg
Własna waluta? Czemu nie! Bank Rezerw Indii już od dłuższego czasu pracuje nad wdrożeniem CBDC, indywidualnej waluty, która ma stanąć naprzeciw niestabilnym, prywatnym kryptowalutom.
Bank Rezerw Indii rozważa stopniowe wprowadzenie własnej cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Analizowane są różne kwestie, w tym podstawowa technologia i metoda emisji.
„CBDC prawdopodobnie znajdą się w arsenale każdego banku centralnego w przyszłości. Stworzenie tego systemu będzie wymagało starannej kalibracji i zniuansowanego podejścia we wdrażaniu” - powiedział wicegubernator T. Rabi Shankar.
Według ankiety przeprowadzonej w 2021 r. przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych, 86% banków centralnych aktywnie badało potencjał CBDC, 60% eksperymentowało z technologią, a 14% wdrażało projekty pilotażowe.
Chiny już prowadzą rozbudowane testy CBDC w kilku miastach, podczas gdy Rezerwa Federalna USA i Bank Anglii rozważają jej przyszłą implementację.
" Fot. Financial Times
Bank Rezerw Indii od lat pracuje nad ideą CBDC. Wirtualne waluty (VC), takie jak bitcoin, zyskały popularność w Indiach w ostatnich latach, a nieoficjalne szacunki sugerują, że kraj ma około 15 milionów inwestorów posiadających ponad 100 miliardów rupii w aktywach kryptograficznych.
BRI wielokrotnie wyrażał swoje zaniepokojenie rozprzestrzenianiem się i używaniem kryptowalut, które starał się zakazać w kwietniu 2018 r. Musiał wycofać zakaz w marcu 2020 r., kiedy najwyższy sąd w kraju stwierdził, że posunięcie to jest niezgodne z konstytucją.
„CBDC są pożądane nie tylko ze względu na korzyści, jakie stwarzają w systemach płatności, ale mogą być również konieczne do ochrony ogółu społeczeństwa w środowisku niestabilnych prywatnych VC” – powiedział Shankar w odniesieniu do zapotrzebowania na CBDC dla gospodarek wschodzących.