Puste biura – załamanie na rynku?

Puste biura – załamanie na rynku?

Elements envato

Zamknięte biura i praca zdalna - co z tymi wszystkimi pustymi lokalami?

Pandemia Covid-19 pokazała, że wiele firm może pracować całkowicie zdalnie. Powstały specjalne aplikacje, które ułatwiają klientom korzystanie z e-usług, a także infolinie i chaty. Z drugiej strony, niektóre firmy musiały się pernamentnie zamknąć. Co będzie z tymi wszystkimi pustymi biurami?

Załamanie rynku

Niestety, eksperci ostrzegają, że zamknięcie wielu lokali oraz wstrzymanie inwestycji w 2020 roku doprowadzi do luki popytowej na rynku nieruchomości. Chodzi tutaj właśnie o biura i lokale komercyjne. Chociaż w dobie pandemii wiele firm przeszło na rytm pracy zdalnej, to jednak sporo właścicieli zdecydowało się na hybrydowy model pracy. Oznacza to, że część pracowników pracuje z domu, a część stacjonarnie w lokalu.

Niektórzy zauważyli, że praca bez konieczności codziennych dojazdów jest po prostu… wygodniejsza. Oszczędza czas, często też pieniądze. Jeśli można wykonywać te same obowiązki, to z takich rozwiązań cieszą się również przełożeni.

Minusy pracy zdalnej

Niestety, nie każdy ma możliwości pracowania w domowych warunkach. Może być to spowodowane brakiem dostępu do specjalistycznego sprzętu, mały metraż, obecność innych domowników. Z drugiej strony, u niektórych osób znacząco zaciera się granica między pracą, a czasem wolnym. Ciężko też omówić wspólnie projekt – znacznie łatwiej zebrać wszystkich w biurze, niż zaplanować spontanicznie video chat.

Puste biura

Jeśli tak wiele firm przeszło na pracę zdalną, lub zamknęło swoją działalność, to co się stanie z tymi wszystkimi pustymi biurami? Ich cena znacznie spadnie, ale chętnych na kupno w najbliższym czasie nie będzie. Nikt nie może zagwarantować, kiedy wrócimy do normalnego trybu i kiedy takie lokale będą mogły zacząć zarabiać.

Czy te wszystkie puste lokale i firmy, które zbankrutowały stworzą załamanie na rynku? Jak odbudować naszą gospodarkę? 

2,25 miliona dolarów od Toyoty na rozwój inżynierii elektronicznej 2,25 miliona dolarów od Toyoty...

Biorąc pod uwagę ogromny postęp technologiczny, społeczeństw...

Właściciel TikToka zaskakuje – otwiera swój fintech płatniczy Właściciel TikToka zaskakuje –...

Chiński TikTok lada moment będzie mieć własną formę płatnośc...

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!