Elements envato
Dowiedz się, z czego dokładnie składa się FinTech i jak wpływa to na bankowość w Polsce.
Elements envato
Dowiedz się, z czego dokładnie składa się FinTech i jak wpływa to na bankowość w Polsce.
Dowiedz się, na jakie 4 główne kategorie można podzielić FinTech. To właśnie one są filarami jego istnienia i działania.
Instytucje, które znajdują się w znaczeniu FinTech możemy podzielić na 4 główne filary. Ze względu na wykonywane czynności możemy wyróżnić:
Co ciekawe, Polska znajduje się w czołówce FinTech w Europie Środkowo-Wschodniej. Szacuje się, że wartość rynku wynosi… 856 mln euro! Warszawa jest środkiem naszego ośrodka technologii finansowej – to tam znajduje się aż 45% wszystkich startupów. Jest to wyjątkowo ciekawe, bowiem sam termin „FinTech” stał się powszechnie znany dopiero po 2013 roku.
Z usług finansowania może korzystać każdy: osoby prywatne i przedsiębiorstwa. Do finansowania zaliczamy:
Wszystkie pieniądze pozyskane drogą elektroniczną mieszczą się właśnie w filarze "finansowanie".
Wszystko, co składa się na zarządzanie aktywami to doradztwo, zbycie, zarządzanie aktywami i zagregowane wskaźniki osobistego majątku. Możemy go podzielić na 4 segmenty:
Jest to bardzo ogólny termin, który dotyczy się między innymi aplikacji i usługami, które dotyczą krajowych (i międzynarodowych!) transakcji płatniczych. Z całą pewnością możemy tu zaliczyć nasz polski BLIK. Na płatności składają się również:
Do alternatywnych metod płatności zaliczamy m.in. płatności mobilne: przelewy bankowe itd.
(fot. PWC )
Poprzednie filary FinTechu można było zakwalifikować jako te, które mogły być świadczone przez banki. Jednak do FinTech zaliczamy również inne kategorie, które zapewniają inne instytucje.
Rozwój FinTech całkowicie przekształcił sektor bankowy. Tradycyjny model bankowości powoli odchodzi w zapomnienie, a aplikacje i płatności internetowe już nikogo nie dziwią.
Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!
Komentarze