Pandemia sprzyja… e-kradzieżom!

Pandemia sprzyja… e-kradzieżom!

Elements envato

Kilka słów na temat niebezpieczeństw wynikających z większego zainteresowania zakupami i bankowością online.

Miniony rok okazał się wyzwaniem dla wielu dziedzin. Większość firm przeszła na zdalną pracę i obsługę klienta, inne musiały zwiększyć bezpieczeństwo. Zarówno pracownikom, jak i potencjalnym partnerom, klientom. Niestety, oznacza to też nowe formy oszustw w cyberprzestrzeni!

Oszustwa w sferze e-sprzedaży

W sieci pojawiają się nowe sposoby na wyłudzenie pieniędzy. Najnowsze z nich dotyczy platformy OLX. Oszust proponuje, że kupi przedmiot przez platformę, podsyła link, który ma potwierdzić dane sprzedającego. Pokazuje się kwota, którą oszust ma rzekomo przelać, a druga strona ma uzupełnić nr konta (na które ma wpłynąć zapłata), nr. Karty, imię i nazwisko oraz inne dane. Pod żadnym pozorem nie wypełniaj tego! Po wpisaniu danych istnieje ogromne ryzyko, że zostaną pobrane pieniądze z Twojego konta!  

Istnieją też oczywiście inne oszustwa. Np. fałszywe zbiórki dla lekarzy, podszywanie się pod jednostki służby zdrowia, za osoby odpowiedzialne za środki tarczy kryzysowej. Zachowaj więc zdrowy rozsądek, zweryfikuj zbiórkę, którą chcesz wesprzeć i wysyłaj towar dopiero po otrzymaniu pieniędzy!

Zjawisko phising

Czym jest phising? To podszywanie się pod zaufane firmy, by wyłudzić Twoje dane. Strona może wyglądać łudząco podobnie do strony logowania banku, operatorów komórkowych. Jeśli na takiej fałszywej stronie podasz swój login i hasło, oszust bez problemu będzie mógł się zalogować i  ukraść pieniądze z konta. Dlatego tak ważne jest, by uważnie sprawdzać stronę, na której się logujesz!

Kradzież tożsamości – nie tylko w filmie

Raport Javelin budzi niepokój. Wykazał on, że prób wyłudzeń na transakcjach jest więcej o 35%, a odsetek kradzieży tożsamości o 13%. Nic więc dziwnego, że wiele firm zwiększyło weryfikację klienta. Wiele spraw urzędowych bez wizyty w jednostce można wypełnić jedynie przez profil zaufany. Jeśli więc nie podamy nigdzie swojego hasła, tego typu interesy są całkowicie bezpieczne.

Nowe czasy i załatwianie wszystkiego online sprawiło, że tzw. „normalne” zachowanie klienta odchodzi powoli w niepamięć. Jest to duża szansa dla cybernetowych przestępców, którzy mogą wykorzystać taką sytuację bez szansy na szybkie złapanie. Czy po pandemii wszystko wróci do normy? A może konieczne będzie stałe zwiększenie bezpieczeństwa? Koniecznie daj znać, co o tym myślisz!

 

Pandemia sprzyja… e-kradzieżom! Pandemia sprzyja… e-kradzieżom...

Kilka słów na temat niebezpieczeństw wynikających z większeg...

Dowiedz się, jak wypłacić pieniądze BLIKIEM Dowiedz się, jak wypłacić pien...

Krótki poradnik o wypłacaniu pieniędzy przy pomocy BLIKA.

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!