medium
Jak uniknąć błędów podczas rozmowy o pracę? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na ten temat.
medium
Jak uniknąć błędów podczas rozmowy o pracę? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na ten temat.
Znalezienie nowej pracy nie należy do prostych zadań. Niestety jest to nerwowy proces, w którym można popełnić wiele błędów. By pomóc Wam uniknąć problemów przygotowaliśmy artykuł o najgorszych, nieprofesjonalnych zachowaniach.
1. Niedbałe CV
Pierwszą rzeczą na jaką rekruter zwraca uwagę jest nasze CV. Jeśli jest napisane niedbale to może to świadczyć o tym, że sami tacy jesteśmy. Nie powinno zawierać żadnych literówek, błędów gramatycznych i ortograficznych oraz błędów w formatowaniu tekstu. Nawet takie drobne pomyłki mogą zdecydować o odrzuceniu przez firmę. Nie należy zbytnio udziwniać naszego CV, bo mimo, że taki zabieg może przyciągnąć uwagę to nie będzie ona koniecznie taka, jakiej potrzebujesz.
2. Brak przygotowania do rozmowy o pracę
Na rozmowie o pracę możesz spodziewać się naprawdę różnych pytań. Na pewno zastanawiałeś się kiedyś nad tym, co notują pracodawcy podczas takiej rozmowy. Jedną z tych rzeczy jest to, czy wiesz w ogóle czym zajmuje się firma i czy orientujesz się w zakresie przyszłych obowiązków.
3. Pominięcie śniadania
Bez porannego posiłku jest dużo trudniej się skupić, gdyż poziom cukru we krwi jest niski. Można przez to bardziej odczuwać zmęczenie i łatwiej się irytować lub niecierpliwić. Niestety takie zachowanie może negatywnie wpłynąć na rozmowę o pracę
4. Palenie i picie
Nigdy nie powinno się palić tuż przed rozmową o pracę, ponieważ rekruter to wyczuje i tylko w przypadku jeśli sam jest palaczem to nie będzie mu to przeszkadzać. W innym przypadku zadziała to tylko na naszą niekorzyść. Trzeba uważać także na picie alkoholu, bo mimo że wydaje się to być sposobem na zdenerwowanie to tak nie jest. Otępione zostają wtedy nasze zmysły i słychać, że zmieniamy sposób mówienia.
5. Higiena to podstawa
Pamiętaj, że higiena nie tyczy się tylko mycia się, ale także uprasowania ubrań. Jeśli nie prasujesz odzieży od razu po praniu to warto dzień przed rozmową przygotować sobie komplet ubrań. Twoją staranność rekruter może zacząć oceniać po samym twoim wyglądzie.
(fot. capella)
6. Spóźnienie się
Powszechnie wiadomo, że osoby spóźnialskie są uważane za nieodpowiedzialne, dlatego trzeba zrobić wszystko, by nie spóźnić się na rozmowę kwalifikacyjną. Przybycie powinno się zaplanować na 15 minut przed umówioną godziną.
7. Mówienie zbyt dużo, a wstydliwość
Każdy z nas może inaczej doświadczać stresu, jedni zaczynają mówić więcej, a inni prawie się nie odzywają. Należy więc odpowiadać na pytania rekrutera i w miarę możliwości samemu zadawać pytania. Trzeba jednak uważać, żeby nie przerywać rekruterowi.
8. Ubiór ważna rzecz
Ubiór powinno się dopasować do środowiska pracy. Nie należy zakładać garnituru i krawata w miejscu, gdzie wszyscy chodzą w swetrach, ale działa to także w drugą stronę.
9. Mówienie niewłaściwych słów
Czasami wystarczy kilka niewłaściwych słów, by twoje CV nie wylądowało na odpowiednim biurku. Dlatego należy szanować sekretarki i recepcjonistki, bo mogą one zdecydować o twoim dalszym losie.
10. Kłamstwa
Nie powinno się nigdy ubarwiać naszego doświadczenia. Rekruter może wykryć twoje kłamstwo, albo w razie wątpliwości skontaktować się z podaną przez Ciebie firmą. Zresztą wszystkiego mogą dowiedzieć się nowi pracodawcy już pierwszego dnia pracy, gdy powiemy, że mamy w czymś doświadczenie, a to nie będzie prawda.
Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!
Komentarze