Koronawirus zmienia naszą bankowość

Koronawirus zmienia naszą bankowość

Elements envato

Pandemia koronawirusa zmienia nie tylko naszą gospodarkę ale także bankowość.

Czy to możliwe, że obecnie panująca pandemia mogła aż tak wpłynąć na bankowość? Może ktoś już zauważył, że trudniej otrzymać zgodę na udzielenie kredytu. Jednocześnie oznacza to, że zmalały również zyski wynikające z ich udzielania! To jednak nie wszystko. Więcej ciekawostek przeczytasz właśnie u nas! 

Covid-19 wpływa na banki i płatności 

Przez panującą pandemię ucierpiała cała nasza gospodarka. Kryzys nie ominął też banków - w pierwszych siedmiu miesiącach jego zyski były niższe o ponad 50% w porównaniu do poprzednich lat! Co było tego skutkiem? 

  • Obniżenie stopy procentowej: w tym roku osiągnęły one historycznie niską wartość: 0,1 procent.  
  • Mniejsza ilość udzielanych kredytów. 
  • Mniejsza ilość wydawanych kart kredytowych.  

Wszystko to przez niepewność zatrudnienia i sytuacji na rynku. Wiele osób jest zagrożonych utratą pracy, co może się wiązać z niemożliwością spłaty zobowiązań. Dało się też zauważyć, że niektóre usługi bankowe podniosły swoją cenę. Dotyczy to przede wszystkim przelewów zlecanych w placówce lub telefonicznie. Niektórzy mogą również więcej zapłacić za wypłaty gotówki w bankomatach.  


(fot. Cena Biznesu )

Jak to się dzieje, że kredyty są coraz tańsze, a jednocześnie coraz trudniej dostępne? Wszystko przez niepewną sytuację na rynku. Wiele firm kończy swoją działalność, co kończy się zwolnieniami. Osoba, które nie spłaca swojego kredytu, jest dla banku jedynie stratą, na którą nie może sobie pozwolić.  

Popularność płatności zbliżeniowych 

W każdym sklepie jesteśmy zachęcani do dokonywania płatności bezgotówkowych. I bardzo dobrze, bo zapewnia to większe bezpieczeństwo i jest po prostu bardziej higieniczne.  Taka forma jest również szybsza! Ciekawy może być jednak tak, że coraz bardziej popularne są płatności niewymagające wpisania kodu PIN. Sprzyja temu fakt, że w 50 krajach zwiększono limit takich płatności. W Polsce od kilku miesięcy możemy zapłacić bez podawania kodu za zakupy do 100 złotych.  

E-spotkania także w banku 

Idąc naprzeciw potrzebom swoich klientów coraz więcej banków pozwala na założenie profilu zaufanego dzięki logowaniu do aplikacji. Niektóre sprawy nie wymagają więc wizyty w placówce! Po co czekać w kolejce w dzisiejszych czasach?  

Co to jest FinTech Co to jest FinTech

Kilka słów, które wyjaśnią Ci, czym właściwie jest FinTech....

Sukces banków w Polsce Sukces banków w Polsce

Czy banki w Polsce mogą się równać z największymi instytucja...

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!