Co to jest FinTech

Co to jest FinTech

Elements envato

Kilka słów, które wyjaśnią Ci, czym właściwie jest FinTech. Co warto o nim wiedzieć?

FinTech – wiesz czym jest? Dużo o tym piszemy, jednak nie każdy jest w stanie opowiedzieć, czym tak naprawdę zajmuje się ta branża.

Definicja FinTech

Skrót FinTech dosłownie oznacza Financial Technology. Termin ten oznacza więc sektor gospodarki, który wykorzystuje nowe technologie i innowacje w usługach finansowych. Możemy wytypować 8 podgrup, które z tego korzystają:

  • bankowość,
  • cyberbezpieczeństwo,
  • dane i analitykę,
  • płatności,
  • podnoszenie kapitału i finanse osobiste,
  • ubezpieczenie,
  • inne oprogramowania.

Oznacza to, że rozwiązania wynikające z branży FinTech wpływają bezpośrednio na wiele firm i biznes sam w sobie. Każda firma, która udostępnia produkty finansowe (i wykorzystuje do tego nowoczesne rozwiązania online) może zostać uznana za FinTech.

Czy korzystasz z FinTech

Jeśli korzystasz z e-bankowości, aplikacji mobilnej swojego banku lub płatności online (jak np. Blik, PayPal), to znaczy, że korzystasz z jednych z najpopularniejszych działań ze świata FinTechu! Zaliczają się do tego też porównywarki pożyczek czy kantory internetowe. Zakres usług jest naprawdę szeroki.

FinTech rządzi tym światem

Wydaje Ci się, że FinTech jest sprawą, która Cię nie dotyczy? Nazwa brzmi jakoś tak obcojęzycznie, nie przewija się w rozmowie. Okazuje się jednak, że FinTechowe rozwiązania otaczają nas z każdej strony i korzystamy z nich każdego dnia! Tym bardziej smuci nas fakt, że Polska znalazła się zaledwie w II lidze inwestorów w tym zakresie.

Co to oznacza? Stawia nas to jako kraj umiarkowanie integracyjnie, a w wyścigu postępowym wyprzedziliśmy jedynie Ruminię, Bułgarię i Chorwację. W skali ogólnoeuropejskiej wcale nie wygląda to dobrze!

Polska wcale nie taka zacofana

Z drugiej strony, okazuje się, że jesteśmy największym ośrodkiem FinTech w Europie Środkowo-Wschodniej! Patrząc na to, że nie ma u nas dofinansowań na badania i rozwój tej technologii, to wszystkie firmy i start-upy finansują się z własnych środków, lub tych uzbieranych dzięki serwisom crowdfundingowych.

Najbardziej innowacyjną gałęzią naszej gospodarki jest nasz sektor finansowy. Nie bez powodu więc niektóre Polskie banki za granicą są nazywane FinTechami! Pocieszający jest również fakt, że niektóre z rozwiązań, które u nas powstały (np. płatność Blik ) wdrażane są w innych krajach.

Co warto wiedzieć o kontrolowaniu? Co warto wiedzieć o kontrolowa...

Jakie można wyróżnić zasady kontrolowania? Jakie typy kontro...

Czym są aktywa obrotowe? Czym są aktywa obrotowe?

Jak łatwo wytłumaczyć czym są aktywa obrotowe? W tym artykul...

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!