Rozwój FinTech oznacza nowe zagrożenia dla konsumentów

Rozwój FinTech oznacza nowe zagrożenia dla konsumentów

Elements envato

Jakie ryzyko wiąże się z dynamicznym rozwojem FinTech?

Korzystanie z dobrodziejstw FinTech naraża nas na coraz więcej zagrożeń. Są one niestety naturalną koleją rzeczą dynamicznego rozwoju. Nowoczesne technologie – na co trzeba uważać?

Zagrożenia dla konsumentów

Każdy rodzaj technologii tworzy nowe zagrożenia. Nie bez powodu mówi się, że najprostsze rozwiązania są najlepsze. Jednak bez nerwów, na wszystko można się przygotować i obronić przed potencjalnymi niebezpieczeństwami! Jako, że jest to nowe zjawisko, nie znamy jeszcze pełnej skali i możliwości działań.

W 2017 roku, w Opinii Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego wymieniono kilka zagrożeń, z którymi możemy się zetknąć:

  • skomplikowane, nieprzejrzyste produkty finansowe, które są w rzeczywistości niekorzystne dla klientów,
  • utrudnienie w przekazaniu informacji o produktach oraz związanych z nimi ryzyku (zamiast rozmowy jest regulamin, który nie każdy czyta),
  • zagrożenia wynikające z bezpieczeństwa cybernetycznego (ataki hakerów, próby zdobycia hasła),
  • dyskryminacja (lub wykluczenie!) spowodowane brakiem umiejętności cyfrowych, nieposiadania odpowiedniego sprzętu lub Internetu.

Warto również spojrzeć tutaj na kryptowaluty: nie są one objęte nadzorem państwowym, a co za tym idzie, mogą padać atakom cyberprzestępców. Poza tym, nie są one wszędzie akceptowane: istnieje garść sklepów, w których zapłacisz np. Bitcoinem. W niektórych krajach (np. w Rosji, Wietnamie, Indonezji i Islandii) nie zostały one w ogóle przyjęte.

Na szczęście wszelkie niedogodności, które wynikają z niewystarczającej regulacji prawnej, z czasem są ograniczone, a w końcu zniwelowane. Najważniejsze organy państwowe oraz instytucje unijne robią wszystko, by przeciwdziałać wszystkim zagrożeniom, które wynikają z dynamicznego rozwoju FinTech.

FinTech otwiera przed nami wiele możliwości

Oczywiście rozwój FinTech ma też swoje pozytywne wpływy na ochronę prawa i interesy konsumenta. Na pewno cieszysz się z łatwości, z jaką przychodzi dostęp do usług bankowych. Nowe aplikacje i rozwiązania znacznie przyśpieszyły funkcjonowanie w sieci oraz zakupy on-line!

W ciągu następnych lat na pewno będziesz mieć kontakt z nowymi rozwiązaniami technologicznymi, które zmienią rynek finansowy. Niestety, będą one generować nowe niebezpieczeństwa i utrudnienia na rynku oraz dla konsumentów.

PayEye – polska płatność okiem podbija Dubaj?! PayEye – polska płatność okiem...

Polska metoda płatności przedstawiona na targach Gitex Techn...

Nowa płatność od Amazon Nowa płatność od Amazon

Płatności bezgotówkowe już nikogo nie dziwią. Teraz Amazon p...

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!