Kilka słów o inflacji

Kilka słów o inflacji

Elements envato

Czym jest zjawisko inflacji i czemu należy bać się hiperinflacji?

 Od kilku lat możemy słyszeć wiadomości o rosnącej, a nawet szalejącej inflacji. Tym, którzy wiedzą, czym jest inflacja, może ona utrudnić zdecydowanie się na kredyt czy większy zakup. Gorzej, jeśli inflacja przerodzi się w hiperinflację – wtedy szybko dochodzi do załamania gospodarki!

Wartość pieniądza

Chociaż ceny produktów i usług stale się zmieniają, to nie oznacza, że jest to zależne od inflacji. Spójrzmy np. na ceny sprzętów RTV – są one tańsze, niż jeszcze kilka lat temu. Wszystko dzięki postępowi technologii. Normalne też jest, że spadek ceny jednego produktu oznacza podniesienie się ceny drugiego. Wystarczy spojrzeć na telefony: nowy model oznacza, że te poprzednie będą dostępne znacznie taniej.

O inflacji mówimy wtedy, kiedy rośnie ogólny poziom cen. Możemy zauważyć to np. w sklepie, kiedy nagle zaczęły podnosić się ceny stałych produktów. To właśnie wskaźnik zmian cen służy do pomiaru inflacji. Więcej o wskaźniku cen towarów oraz usług konsumpcyjnych możesz przeczytać na stronie Głównego Urzędu Statystycznego, który publikuje raport co miesiąc.

Inflacja – skąd się bierze

Zmiana ogólnego poziomu cen nie ma jednego źródła. Wystarczy spojrzeć na kilka przykładów:

  • jeśli mieliśmy suszę, to jedzenie, zwłaszcza owoce i warzywa, będzie droższe,
  • wyższa cena ropy naftowej oznacza wyższą cenę paliwa, produkcji i wielu pozostałych towarów.

Szybko można zauważyć, że duża inflacja, szczególnie ta dotycząca jedzenia i usług typu energia, sprawia, że spada popyt na inne usługi i dobra. Dlatego niektóre firmy obniżają ceny swoich towarów – tylko wtedy mogą liczyć na to, że nie stracą klientów. Oznacza to, że ogólny poziom cen nie uległ zauważalnej zmianie.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że inflacja często jest zależna od polityki pieniężnej, którą prowadzi bank centralny. Im niższe zaufanie do banku, tym wyższe wynagrodzenia dla pracowników, tym wyższe ceny za usługi i produkty… co tyko napędza dalej inflację.

Inflacja wpływa na poziom życia wielu osób. Co ciekawe, „zjada” ona kredyt osób, które zaciągnęły kredyt ze stałym oprocentowaniem. Dlaczego? Płacąc tyle samo raty zarabiają oni więcej! Na dłuższą metę nie jest to jednak dobre rozwiązanie.

Jak myślisz, czy obecnie postępująca inflacja doprowadzi niedługo do hiperinflacji?

Orlen: Analiza fundamentalna i techniczna z prognozą na marzec 2024 Orlen: Analiza fundamentalna i...

Polski Koncern Naftowy Orlen to jedna z największych spółek...

Bitcoin podnosi się po chińskim wahaniu Bitcoin podnosi się po chiński...

Wartość Bitcoina wzrasta. Kryptowaluta zaliczyła duży spadek...

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!