Ekonomia - podstawowa wiedza

Ekonomia - podstawowa wiedza

123rf

Czym tak naprawdę jest ekonomia? Na jakie działy można ją podzielić? Tego dowiecie się w tym artykule.

Ekonomia należy do nauk społecznych wymagających logicznego myślenia, więc zawiera elementy nauk ścisłych. Jest nauką teoretyczną, zajmuje się problemami gospodarczymi i rolą człowieka w tych zjawiskach. Wykorzystuje wiedzę w procesie badawczym z: statystyki gospodarczej, historii gospodarczej, psychologii społecznej oraz socjologii. Teorie ekonomii uzupełniają takie dziedziny jak: statystyka, matematyka, informatyka oraz cybernetyka. Można ją podzielić na dwa działy takie jak: mikroekonomia i makroekonomia.

Funkcje ekonomii:

  • poznawcza - tworzenie obiektywnej wiedzy by wyjaśnić procesy gospodarcze,
  • praktyczno-ekonomiczna/ aplikacyjna/ pragmatyczna - wyciągnięcie właściwych wniosków z wykrytych praw i prawidłowości w celu formułowania prawdziwych praw i hipotez ekonomicznych,
  • prognostyczna/ przewidywalna - świadome wykorzystanie wiedzy ekonomicznej.

Ekonomia pozytywna - występuje wtedy gdy mamy do czynienia z faktami. Fakty te są obiektywne i nie mamy na nie wpływu.

Ekonomia normatywna - występuje gdy mamy do czynienia z wartościującymi sondami, opiniami.

Ekonomia
(fot. 24-ore)

Mikroekonomia, a makroekonomia

Mikroekonomia - to dział nauki ekonomii, który zajmuje się podmiotami ekonomicznymi takimi jak gospodarstwa domowe, przedsiębiorstwa oraz pewne rynki np. rynek pracy. Skupia się na badaniu zjawisk i procesów gospodarczych zachodzących np. w przedsiębiorstwie lub gospodarstwach domowych albo czasami na pewnych rynkach. Istotnymi dla mikroekonomii elementami są:

  • ogólna teoria równowagi – jedna z najistotniejszych koncepcji ekonomicznych, która zakłada istnienie konkurencji doskonałej (nikt nie ma wpływu na to, jak kształtują się ceny). Funkcję cenotwórcy pełni rynek, a sprzedający i kupujący to cenobiorcy. Uwzględnione jest to, że wszystkie ceny są wytworzone przez rynek i są zrównoważone. Ogólna teoria równowagi dotyczy głównie badania równocześnie wszelkich rynków, na których dany towar występuje oraz pomaga stworzyć ogólny obraz konsumpcji,
  • analiza cząstkowa – jest to rodzaj analizy mikroekonomicznej, który skupia się na ignorowaniu efektów pośrednich. W sytuacjach, w których te efekty mają zbyt wielkie znaczenie i nie można ich pominąć, wymagane jest zweryfikowanie założeń upraszczających dane zagadnienie.

Najważniejsze pojęcia związane z mikroekonomią to:

  • popyt – ilość dobra, którą nabywcy chętni są zakupić po określonej cenie, w określonym czasie,
  • podaż – ilość dobra, którą sprzedawcy gotowi są zaoferować po określonej cenie, w określonym czasie,
  • rynek – zespół warunków, sprawiających, że możliwe jest przeprowadzenie transakcji kupna i sprzedaży dóbr i usług. Gdy cena doprowadza do zrównania popytu z podażą to mamy do czynienia z równowagą na rynku.

Analiza mikroekonomiczna - bada decyzje alokacyjne podejmowane przez indywidualne podmioty gospodarcze. Działania indywidualne często są ze sobą sprzeczne i w wyniku tego prowadzą do konfliktów

Makroekonomia - jest nauką, która zajmuje się badaniem współzależności w gospodarce jako całości. Stara się wyjaśnić, jak i dlaczego z upływem czasu gospodarka rozwija się i podlega zmianom. Zajmuje się gospodarką narodową lub światową. Jest nauką o funkcjonowaniu całej gospodarki i jej głównych dziedzin lub aspektów. Głównym przedmiotem zainteresowań makroekonomii jest analiza, która zmierza do zrozumienia kluczowych czynników wyznaczających tendencje w zakresie produkcji inflacji, bezrobocia, dóbr i usług oraz bilansu płatniczego.

Analiza makroekonomiczna - bada całą gospodarkę, dlatego często umykają jej szczegóły. W porównaniu do analizy mikroekonomicznej nie jest tak dokładna, gdyż posiada większą grupę badaną. Niestety jeden podmiot gospodarczy, a cała gospodarka to wielka różnica.

 

Podsumowując: ekonomie można podzielić na dwa rodzaje: mikroekonomie, która skupia się pojedyńczych podmiotach oraz makroekonomie, która bada dużo większą grupę. Cała ta nauka zajmuje się problemami gospodarczymi i rolą człowieka w tych zjawiskach. 

Krótszy dzień pracy latem? Krótszy dzień pracy latem?

Dowiedz się, jakie prawa przysługują Ci w czasie letnich upa...

Co musisz wiedzieć, aby założyć firmę? Co musisz wiedzieć, aby założy...

Wielu ludzi na pewno zastanawiało czy łatwo założyć firmę. W...

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!